Livet blir inte alltid som planerat, det vet jag. Att bli gravid var inte en del av planen från början eftersom jag sedan ung ålder levt i tron att det varit en omöjlighet, av olika anledningar. Nu bär jag dock på ett barn, vilket är ett jäkla mirakel! Jag älskar min lilla superhjälte i magen och är så obeskrivligt tacksam att hen valde att fastna i just min livmoder. Jag har inte känt någon stress över bebisens ankomst eftersom vi är beräknade den 26 oktober (och statistiken talar för att drygt 70% av alla förstagångsföderskor går över tiden). Denna helg var planen att ta mig igenom den sista delen av feng shui-utbildningen. Jag har sett SÅ mycket fram emot att äntligen få den sista pusselbiten för certifieringen! Döm om min förvåning när jag vaknade av vattenavgång natten mellan lördag och söndag. Mitt i min planerade utbildningshelg. Så kan det gå, sade livet och påminde mig igen att jag inte har kontrollen.

När jag skriver detta inlägg är jag fortfarande hemma i min lugna vrå. Värkarbetet smyger sakta framåt med molande småvärkar var 8-10 minut. Bäret kommer med andra ord att kika ut tidigare än beräknat – men oj så efterlängtat!
Som ni kanske förstår tar jag inte emot några beställningar alls – på obestämd framtid. Jag hoppas att ni alla respekterar oss i denna stund och låter oss vara i våran bubbla. Vi hör av oss och delar livstecken när vi känner att vi har tid och lust (önska oss gärna lycka till). Kram och ta hand om er!
2 tankar om “Vattenavgång och masterutbildning”
Massor med lycko önskningar tessan och hela familjen!
Tack så mycket! ??